בית הספר היסודי - סביון

ילדים . יוצרים . מקום

מעבר לחטיבת הביניים

המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים, עם תחילתה של תקופת ההתבגרות, כרוך בהתמודדות של הילד עם מסגרת חדשה ומאתגרת הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית. בדף זה תוכלו למצוא הנחיות כיצד לסייע לילד לצלוח מעבר זה.

בחיינו כבוגרים, ועוד יותר בחיי הילדים, מעברים רבים. לאחר שצלחנו את המעבר מהבית למסגרת חינוכית ראשונה, לגנים עירוניים, ולכיתה א', מצפה לנו מעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים, ולאחר מכן לתיכון. בכתבה הנוכחית נתמקד במעבר לחטיבת הביניים.

במעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים נפרדים התלמידים ממסגרת שהכירו מכיתה א' ועוברים משכבת הגיל הבוגרת בבית הספר היסודי לשכבה הצעירה ביותר בחטיבת הביניים. לאחר תקופה שבה הילד חש גדול והוגדר כ"בוגר" הוא שב להיות "צעיר", ומעבר זה קשה במיוחד מאחר שמדובר בגילאי 13-11, אז מתחילות באופן טבעי סערות גיל ההתבגרות והמאבק להגדרת זהות נפרדת.

המעבר מחייב את הילדים להתמודד עם מסגרת שבה לומדים תלמידים חדשים ורבים יותר בכל שכבה, במבנה גדול יותר, עם מורים חדשים ורבים יותר בהשוואה לצוות המורים בבית הספר היסודי, ובסביבה תחרותית והישגית יותר הן מבחינה לימודית והן מבחינה חברתית.

במעבר לחטיבת הביניים ניצבות בפני הילד שתי משימות התפתחותיות חשובות: התפתחות לימודית ותחילתה של תקופת ההתבגרות.

 

לקריאה נוספת בפורטל הורים במשרד החינוך 

מצגת פעילות בנושא מעבר לחטיבה 

 

 

 

 

 

 

הגדרות כלליות כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות